Најново
Home » Author Archives: Igor (page 3)

Author Archives: Igor

Се одбележува Стара Нова Година, утре е Василица

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат православните христијани, вечерва се дочекува Новата Година, во народот позната уште како и Стара Нова Година.  Во секое маало граѓаните со големи огнови, кои се симбол на божествената светлина, ги прогонуваат лошите сили и ја испраќаат старата година, дочекувајќи ја новата, и се’ тоа проследено со песната: „Сурова, сурова година голем клас на нива, ... Read More »

Пред Божиќ, зад Божиќ, каде и да си – дома да си

Божиќ, односно денот на Христовото раѓање и Бадник, денот што му претходи на Божиќ, отсекогаш биле празнувани со големо внимание од страна на народот. Обичаите што се изведуваат на овие денови претставуваат остатоци од минатото, пренесувани од колено на колено. Божиќните и Бадниковите обичаи, иако во некои детали се разликуваат од регион до регион, сепак во основата имаат неколку заеднички ... Read More »

Среќна 2018 година !

Уште неколку часа ни остануваат до полноќ кога стрелките на часовникот ќе се преклопат и кога по обичај ќе си посакаме здравје, среќа, радост и успеси во новата 2018, впрочем како и пред секоја нова календарска година. И оваа ноќ нека помине во пријатна и весела атмосфера. Среќна и бериќетна 2018 година, Ви посакува редакцијата на PrespaInfo ! Read More »

Преспа дел од “Натура 2000”

Ресен и Преспа, со поддршка на Министерството за животна средина и просторно планирање и тим експерти од Финска, почнаа со реализација на проектот “Јакнење на капацитетите за ефективно спроведување на европското законодавство во заштита на природата”. Станува збор за проектна активност со која се овозможува промоција на Општина Ресен како дел од мрежата “Натура 2000”. Преспанското Езеро, како споменик на ... Read More »

И Ресен го има проблемот со кучиња-скитници

Веќе извесно време во Ресен, посебно во центарот на градот, шетаат кучиња кои покажуваат агресивност, што може да прерасне во сериозен проблем. Деновиве, на социјалните мрежи проструи вест дека кучиња скитници нападнале и еден ученик кои се враќал во својот дом, а за среќа поминал без последици. Луѓето кои минуваат низ градскиот плоштад стравуваат да не бидат нападнати од кучињата-скитници ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online