Најново
Home » Author Archives: Igor (page 30)

Author Archives: Igor

Привлечна летна понуда од Здружението на возачи – Ресен

Започна летото, а со тоа и сезоната на годишни одмори. Со цел да им излезе во пресрет на граѓаните, Здружението на возачи – Ресен ја оформи следната летна понуда: – Врши бесплатен превентивен преглед на Вашето возило кој Ви укажува на евентуалните недостатоци на возилото, важни за Вашата безбедност и безбедноста на другите учесници во сообраќајот – Издавање на полномоштва за управување на ... Read More »

Засилени активности околу уредувањето на рекреативниот центар кај ресенската гимназија

Со засилено темпо привршуваат изведбените работи околу изградбата и доопремувањето на рекреативниот центар кај ресенската гимназија. Се уредуваат пешачките патеки со ново осветлување, хортикултурно уредување и места за одмор (клупи, летниковци…), се градат игралишта за мал фудбал, ракомет и кошарка, се гради катче за најмладите, а се реновира и ресенскиот театар на кој се очекува ова лето да се одржат неколку значајни културни манифестации. Како дел од своите секојдневни работни задачи, денес, ... Read More »

Ресенчани се’ повеќе го користат “дијазепамот”

Депресијата е во пораст како последица на животните околности, покажаа последните истражувања, а на таа листа Ресенчани го заземаат второто место во државата. Тоа беше повод екипата на ПреспаИнфо, на оваа тема да поразговара со д-р Ромео Икономовски, специјалист по невропсихијатрија, човекот кој веќе низа години професионално, стручно и посветено се грижи за здравјето на Ресенчани. “Времето во кое живееме, ... Read More »

Авто камп Отешево – топ дестинација за ова лето

Локацијата на Авто кампот “Отешево” е вистински природен благодет, претставува еколошки ентитет, такаречи “органски” простор за одмор и рекреација сместен на самиот западен брег на Преспанското Езеро, опкружен со планини и шуми кои имаат единствени, уникатни карактеристики. Од височините на Галичица струењето на беспрекорно чистиот воздух што го има само тука и никаде на друго место, го прави Отешево единствена ... Read More »

“Овде и тишината доаѓа да се одмори”

Восхитен од природните убавини што ги нуди Преспа, еден посетител, пред години своето задоволство од престојот покрај Преспанското Езеро го изрази токму со оваа реченица: “Овде и тишината доаѓа да се одмори”. И така остана и ден денес, природните убавини на Преспа секогаш привлекуваат. Преспа во претстојната летна туристичка сезона, своите гости ќе ги дочека со нови уредени плажи – ... Read More »

Силен земјотрес ги вознемири граѓаните на Ресен

Попладнево на двапати во 18 часот и 33 минути  и 18 часот и 42 минути, жителите на Ресен и околината почуствуваа два силни земјотреси со јачина од 4.8 и 4.9 степени по Рихтерова скала,  кои ги вознемирија и беа причина накратко преспанчани да ги напуштат своите домови. Епицентар на земјотресите е околината на Демир Хисар. Според првичните неофицијални информации во Преспа нема ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online