Најново
Home » Бизнис (page 2)

Бизнис

Хотел Дрим наградува бесплатен викенд

Еден од најпознатите хотели на охридското крајбрежје Хотел Дрим, деновиве започна со кампања на социјалните мрежи со која ги повикува своите фанови да ја разбудат својата имагинација и да опишат што за нив претставува одморот. Авторот на најкреативниот пост (текст, слика или музика) објавен на Твитер или Фејсбук, придружен со хаштазите  ‪#‎ОдморотЕ‬ и ‪#‎ХотелДрим ,  добива гратис 2-дневен аранжман за двајца на база ... Read More »

Добредојдовте во вистинската Apple продавница !

“The Real Apple Store“, или продавницата за јаболка, изгледа баш исто како ултрамодерните продавници на технолошкиот гигант Apple…со таа разлика што овде се продаваат баш јаболка :) Доколку го барате најновиот ултра тенок модел на Apple, наредниот пат кога ќе го посетувате Лондон, добро внимавајте во кој Apple Store ќе влезете :) Borough Market, еден од најстарите маркети во Велика ... Read More »

Ќе го врати ли Swisslion сјајот на некогашниот македонски бренд – ресенски „Агроплод“

Компанијата Swisslion е мултинационална групација со финансиски центар во Фрибург во Швајцарија и оперативен центар во Белград. Производните погони на групацијата Свисслион се наоѓаат во Србија, БиХ и Македонија, додека во Хрватска, Словенија, Црна Гора, Романија и Бугарија има сопствени трговски компании. Во 2006 година Свисслион го купи мнозинскиот пакет акции во Агроплод АД Ресен со што стана и стратешки ... Read More »

Swisslion отвори нов современ маркет во Ресен

Како дел од реализацијата на програмата за отворање на нови маркети, денес, Swisslion отвори нов малопродажен објект во строгиот центар на Ресен. Покрај широкиот асортиман на прозиводи на Swisslion, оваа нова продавница ќе нуди и други производи за широка потрошувачка. На површина од околу 300 м2, просторот е целосно реновиран по пример на најсовремените продажни места, лесно достапен за секој ... Read More »

Означен стартот на изградбата на откупно-дистрибутивен центар на овошје во Преспа

Во деновите што ги оставаме зад нас, локалната власт во Ресен продолжи да работи со несмалено, нескромно, би рекле дури и со засилено темпо, обидувајќи се на тој начин да биде во тек со потребите на граѓаните. Го потврди тоа и лично Премиерот на Република Македонија, кој директно од посетата во Германија допатува во Ресен. Денес, настаните и работната агенда ... Read More »

Игор Андреев – прв доктор на науки по маркетинг и брендирање на градови

Република Македонија го доби својот прв доктор на науки по маркетинг и брендирање на градови. Проблематиката на маркетингот и брендирањето на градовите, чија популарност драстично се зголеми со објавувањето на првото (американско) издание на капиталното дело: “Маркетинг на населени места” (“Marketing Places”) во 1993 година, чиј главен автор е светскиот маркетинг гуру Филип Котлер, започнува да го привлекува интересот и на ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online