Најново
Home » Живот (page 10)

Живот

„Младост без лудост“ – нова кампања за безбедност во сообраќајот

„Младост без лудост“ е мотото под кое ќе се реализира нова кампања на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во соработка со агенцијата Меккен Скопје, која во наредниот период ќе се реализира во соработка со МВР, Агенција за млади и спорт и другите партнери, а истата има цел да се намали бројот на загинати и на повредени ... Read More »

Велигден е празник на љубовта и мирот, триумф на животот над смртта, на доброто над злото

Велигден е главниот Христијански празник, прв и најстар од сите христијански празници, основа на христијанската црковна година. Велигден го слави Христовото воскресение кое е основа на Христијанската вера, затоа што, како што вели Светиот Апостол Павле: „Ако Христос не воскреснал тогаш, празна е нашата проповед, празна е и нашата вера“. За време на своите проповеди помеѓу народот, противниците на Исус ... Read More »

Се одржа традиционалниот Велигденски хепенинг во Ресен

Традиционално, како и секоја година, непосредно пред големиот христијански празник Велигден, на Градскиот плоштад во Ресен се одржа манифестацијата Велигденски хепенинг. Плоштадот беше преполн со граѓани кои излегоа да ги видат преку 30-те штандови претежно поставени од ученици од основните училишта во Преспа, кои беа преполни со храна, велигденски украси и ликовни дела. Погледнете дел од атмосферата:   Read More »

Внимавајте да не предизвикате пожар!

Поради високите дневни температури и можноста за појава на пожари, раководителот на Подрачната единица на Дирекцијата за Заштита и Спасување на Република Македонија Пеце Табаковски, ги информира граѓаните на нашата Општина дека се забранува палење на оган на отворен простор, палење на меѓи, стрништа и отпаден материјал, фрлање на опушоци и друг запалив материјал, посебно упатува апел до рекреативците да бидат ... Read More »

Време е Преспа да ја раскаже својата археолошка приказна

На доминантен рид над западниот брег на Преспанското Езеро, веднаш над викенд-населбата Сирхан, помеѓу фојините сенки, се издига моќното Шурленско Кале, утврдена населба од доцноантичкиот и раносредновековен период, период на славните Јустинијан, Св. Климент и Наум, Самоил. Населбата се простира на плато од околу 5 хектари (за споредба, средновековен Охрид имал површина од околу 8 хектари), а заштитена била со бедем ... Read More »

Средба на Градоначалникот Стрезовски со евроамбасадорот Жбогар

Во рамките на реализацијата на кампањата „ЕУ за тебе“, денес во посета на Општина Ресен беше амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија и поранешен шеф на словенечката дипломатија, Самуел Жбогар. На средбата што тој ја оствари со Градоначалникот д-р Ѓоко Стрезовски, главно се разговараше за досега реализираните проекти од ЕУ-програмата во Општина Ресен, како и за проектите за кои ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online