Најново
Home » Живот (page 5)

Живот

Отворен Информативен центар на Здружението на возачи – Ресен во градското јадро

Со цел полесно информирање и исполнување на услугите кои ги нуди, Здружението на возачи – Ресен го отвори својот Информативен центар во градското јадро на Ресен, веднаш до објектот на Македонски пошти. Во Информативниот центар, граѓаните ќе имаат можност да се информираат и да ги завршат правните процедури поврзани со осигурување и регистрација на возила, Автошкола и полагање возачки испит, вадење ... Read More »

На првиот училишен час, првооделенците ги посети градоначалникот Стрезовски

Денес започна новата учебна 2017/2018 година и за околу 1400 ученици од Преспа, меѓу кои својот прв училишен час го одржаа и 115 одделенци. Нив ги посети и градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски кој им посака успешно образование и другарување. Вкупно 1090 ученици ќе посетуваат настава во петте основни училишта низ Преспа и 310 ученици во Средното Општинско ... Read More »

Во понеделник започнува новата учебна година и за 1400 ученици во Преспа

Во понеделеник, 4 септември, започнува новата учебна 2017/2018 година и за околу 1400 ученици во Преспа. За прв пат во ученичките клупи ќе седнат 115 првоодделенци. Според информациите добиени од Кире Ѓорѓиевски, државниот просветен инспектор во Општина Ресен, учебната година се очекува да започне без проблеми, со подобрена инфраструктура и во подобрени услови за одржување настава. Во петте основни училишта во Општина ... Read More »

Граѓаните со исламска вероисповед утре го слават Курбан Бајрам

На сите верници од исламска вероисповед, редакцијата на ПреспаИнфо им го честита празникот Курбан Бајрам, посакувајќи им здравје и бериќет, со желба да го минат во пријатна атмосфера. Празникот Курбан Бајрам е еден од најзначајните денови во исламската религија, а се празнува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-Бајрам, и го одбележува денот кога е комплетирана светата книга Куран. Со овој празник се ... Read More »

Православните христијани го празнуваат Успението на Пресвета Богородица

По повод големиот христијанскиот празник Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, граѓаните на Ресен и Преспа од православна вероисповед, вечерва и утре, масовно ја посетуваат манастирската црква “Успение на Пресвета Богородица” во село Јанковец каде ќе се одржи вечерна литургија и полноќно бдеење, а утре, на денот на празникот (28 август), ќе се одржи света божествена литургија. Успение на Пресвета ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online