Најново
Home » Интервјуа (page 2)

Интервјуа

ИНТЕРВЈУ со Андреј Андреев, сертифициран дизајнер за пасивни куќи во Македонија

Пред неколку дена во Скопје, беше одржана презентација на почетокот на градењето на првата високо енергетски ефикасна и пасивна зграда во Република Македонија „Водњанка“ од македонската градежна компанија ЦИВКОН. Денеска на PrespaInfo разговараме со г-дин Андреј Андреев, сертифициран дизајнер за пасивни куќи во Македонија кој ќе ни каже повеќе за целиот концепт на пасивна куќа и зошто преспанчани би требало да размислат ... Read More »

‘ЕУ Караванот’ на Македонската Телевизија помина и низ Преспа

Телевизиската емисија “ЕУ Караван низ Македонија” на Македонската Телевизија гостуваше во Претор на Преспанското крајбрежје. Гости во емисијата беа Градоначалникот на Општина Ресен М-р Ѓоко Стрезовски, пејачот Ламбе Алабаковски и раководителот на проектот на UNDP во Преспа, Димитрија Сековски. Со свои прашања во емисијата учество зедоа и граѓани на нашата општина. Тема на разговор беше развојот на туризмот и овоштарството во ... Read More »

Ќе го врати ли Swisslion сјајот на некогашниот македонски бренд – ресенски „Агроплод“

Компанијата Swisslion е мултинационална групација со финансиски центар во Фрибург во Швајцарија и оперативен центар во Белград. Производните погони на групацијата Свисслион се наоѓаат во Србија, БиХ и Македонија, додека во Хрватска, Словенија, Црна Гора, Романија и Бугарија има сопствени трговски компании. Во 2006 година Свисслион го купи мнозинскиот пакет акции во Агроплод АД Ресен со што стана и стратешки ... Read More »

Интервју со првиот човек на ФК Преспа, Г-дин Јованчо Рајчановски

ФК Преспа, иако клуб со најнизок буџет во лигата, но, со големо срце и победнички дух, со пожртвувани и ефикасни игри во сите 15 натпревари во есенскиот дел од првенството во 3-тата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, успеа да го задржи првото место на табелата со вкупно 35 освоени бодови и гол разлика од +33 гола. Претседателот на фудбалскиот клуб ... Read More »

Интервју со м-р Ѓоко Стрезовски – Градоначалник на Општина Ресен

Ресенскиот Градоначалник М-р Ѓоко Стрезовски во своето прво интервју после назначувањето на новата функција, ексклузивно за PrespaInfo.com зборува за новите општински политики, за бројните предизвици со кои се соочуваат Ресен и Преспа, импресиите од првите 100 дена работа, приоритетите за првата година од мандатот, случајот “Аквапура“ и многу многу друго во интервјуто во продолжение. PrespaInfo: Изминаа сто дена од Вашиот ... Read More »

Интервју со Иван Ангелковски – тренер на РК Преспа

Почитувани читатели на PrespaInfo.com , чест и задоволство ни е денеска како гостин на порталот да го имаме Иван Ангелковски , актуелен  тренер на ракометната годост на ресенчани РК Преспа, добро познат на ресенската јавност како човек кој долги години е во ракометот и од кого ракометниот занает го учеле повеќе генерации ресенски ракометари. Повеќе за неговата љубов кон ракометот, ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online