Најново
Home » Колумни (page 2)

Колумни

‘Волкот’ влакното го менува, ујот не

Последните анализи за работењето на локалните власти покажуваат дека неретко градоначалниците и локалните власти се сериозно подложни на мито и корупција. Само за последниве две години полицијата расветли десетина случаи за злоупотреба на градоначалничката функција. Некои од функционерите наместо чисти сметки зад себе оставаат блокирани општински каси. МВР и Антикорупциска, како што неодамна беше информирана јавноста, ги полнат фиоките на ... Read More »

По трагите на Скиртијана

Преспа отсекогаш претставувала своевиден рај на Земјата кој има прекрасни услови за живот – родни полиња, преубави планини, прекрасно езеро и совршена клима, затоа не чуди фактот што луѓето уште од најрани времиња се одлучувале ова парче земја да го наречат свој дом. Доказ за ова се големиот број на населби кои се развиле тука во текот на историјата, а ... Read More »

Антонио Стрезовски до СДММ Ресен : Преспанчани немаат колективна амнезија

Жалам што на страната на политичките неистомисленици (не велам противници, бидејќи никогаш не сум Ве чувствувал така, а верувам и Вие мене) останаа уште малкумина, на кои навистина најкоректно сакам да им одговорам. Токму во овој контекст, ќе ми биде исклучително мило доколку и Вас, здружени и организирани, Ве видам на дочекот на Православната Нова Година, како што еден мал ... Read More »

C’est la vie ! – Тоа е животот !

Ресен, или како што многумина го нарекуваат градот на јаболкото, а некогаш градот на грнчарите (иако не е само тоа, Ресен е град и на мајсторите на своите занети, инжинери, лекари, економисти, адвокати, професори, културни дејци, спортисти…), во овие зимски денови живее живот не многу различен од другите градови во Републиката. Грижата и неизвесноста со честите поскапувања, кои од ден ... Read More »

Неискуство, незнаење или… така ми чини?

Велат пред фактите и боговите молчат. А, Господ не само што сеуште не дигнал раце од правдата и правичноста туку ја прави возвишена и единствено силна и моќна. Вистината, свесен сум, е релативна. Судството, а не се сомневам ниту во еден суд, работи со факти. И тука е прашање на вештината, колку фактот може да биде детално изнесен и опишан. ... Read More »

Политички микс: Чаршијата, политичките партии и лоби групите

Топ тема по празничните денови се комбинациите кои лоби групи ќе доминираат во ресенските ограноци на политичките партии, која лоби група во која политичка партија останува во најдобра позиција, која пополека се крева од “мртвите”, а која останува со празни раце. Се чини возбудата ќе беше помала ако не работеше “Чаршијата”, ама па и тешко дека ќе најдеш член на ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online