Најново
Home » Култура

Култура

Промоција на книгите “Крикот на Пеликанот” и “Преспански Легенди”

На 25 септември, понеделник, во Домот на Културата “Драги Тозија” во Ресен ќе бидат промовирани новите две книги од неуморната авторка Лидија Дочовска Павловска – стихозбирката “Крикот на Пеликанот” и збирката раскази “Преспански Легенди”. Почетокот на промоцијата е закажан за 19 часот. Read More »

Во Ресен промовирана книгата “Патувајќи” на владиката Пимен

Во дворот на Спомен-куќата на Христо Татарчев во Ресен, меѓу бројните свои сограѓани, владиката Пимен денес ја промовираше својата втора книга, збирка на текстови и колумни, “Патувајќи”. Додека Ресенчани чекаа да се поздрават, да разменат некој збор и да добијат посвета од авторот, беа забавувани и од бендот “Ние, Другарите” кои со својата акустика придонесоа за целосно комплетирање на амбиентот. ... Read More »

Отец Пимен во Ресен ќе ја промовира својата книга “Патувајќи”

Митрополитот Европски г. Пимен, утре (понеделник, 04.09.2017) во Ресен ќе ја промовира својата втора книга “Патувајќи” – збирка на негови текстови и колумни објавени на интернет просторот. Промоцијата ќе се одржи во Спомен-куќата на Христо Татарчев во Ресен, со почеток во 19 часот. Како роден и израснат Ресенчанец, Отец Пимен често во неговите колумни се навраќа токму на својот роден ... Read More »

На отворениот театар во Ресен – започнува 15-то издание на Актерот на Европа

На 6 јули, во 21 часот, со претставата “Идиот”, според делото на Достоевски, во изведба на Академскиот татар во Букурешт, во Ресен започнува 15-то издание на Актерот на Европа. На отворена сцена, на театарот над градот, Марсел Бозоне, познатиот драмски работник на францускиот и европскиот театар, ќе биде прогласен за Актер на Европа 2017. Гостите се очекува да ги поздрави ... Read More »

Во четврток започнува 15-то издание на меѓународниот фестивал на драмата – Актер на Европа

Во амбиентот на ресенскиот отворен театар во склоп на Гимназијата “Цар Самоил”, во четврток, 6 јули, со почеток во 21 часот, свечено ќе биде отворено 15-то издание на меѓународниот фестивал на драмата “Актер на Европа”.  Во шестдневниот период од 6 до 11 јули, ресенската публика ќе има можност да проследи седум драмски остварувања од повеќе европски земји, започнувајќи со претставата ... Read More »

Време е Преспа да ја раскаже својата археолошка приказна

На доминантен рид над западниот брег на Преспанското Езеро, веднаш над викенд-населбата Сирхан, помеѓу фојините сенки, се издига моќното Шурленско Кале, утврдена населба од доцноантичкиот и раносредновековен период, период на славните Јустинијан, Св. Климент и Наум, Самоил. Населбата се простира на плато од околу 5 хектари (за споредба, средновековен Охрид имал површина од околу 8 хектари), а заштитена била со бедем ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online