Најново
Home » Култура (page 3)

Култура

Љубовта на Самоиловата ќерка Косара и кнезот Владимир овековечена во новата стихозбирка на Лидија Дочовска Павловска

– „Дај ми го твоето рамо да ја спуштам  главата, и заедно да мечтаеме„ – Авторката на ,,Солзите на Преспана“, Лидија Дочовска Павловска, за неполни 6 месеци од промоцијата на својата прва книга, ја има веќе во ракопис новата стихозбирка „Така љубеше Косара“ чија носечка улога ја има истоимената поема која претставува романтичен дел од историско раздобје одбележано со владеењето ... Read More »

Награден конкурс за литературни творби

По повод 23 април, Светскиот ден на книгата и авторското право, Матичната библиотека при Домот на културата „Драги Тозија“ – Ресен, распишува награден конкурс на тема: „Книгата е порта кон нов свет“ – за ученици од основно образование; „Книгата – разговор со вечноста“ – за ученици од средно образование. Литературните творби шифрирани да се достават до Матичната библиотека при Домот ... Read More »

Отворена спомен-куќата на Христо Татарчев во Ресен

Денес, со свечена пригодност, во Ресен беше одбележано комплетирањето на изградбата на спомен-куќата на првиот претседател на Македонската Револуционерна Организација Д-р Христо Татарчев. На настанот присуствуваа видни личности од јавниот и политички живот во општината и државата, меѓу кои и Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска, Градоначалникот на Општина Ресен д-р Ѓоко Стрезовски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ... Read More »

Преспански легенди и преданија поврзани со Цар Самоил

“Меѓу планините Петрино, Галичица, Сува Гора, Пелистер, Баба и Бигла се простира убавата и плодородна преспанска котлина во чиј центар штедрата природа, за да ја направи прекрасна, создала две езера богати со риба – две чудни огледала во кои со векови се огледуваат спротивните височини и по кои радосно се лизгаат сончевите зраци. Недалеку од езерото на патот Битола-Охрид е ... Read More »

Заврши снимањето на документарниот филм за ресенската рокенрол сцена

Ресенската продукциска куќа Little Apple Production на својот официјален YouTube профил ја објави најавата за документарниот филм “Res’n’Roll” кој е посветен на историјата на ресенската рокенрол сцена, на бендовите и музичарите кои го одржуваа духот на рокенролот во нашиот град од 60-те години навака. Снимањето на документарниот филм е завршено, а во тек е пост-продукцијата. ПреспаИнфо изразува јавна поддршка и пофалба за ... Read More »

Лидија Дочовска Павловска: “Кога би ме прашале, која е љубовта на твојот живот? – ЧОВЕКОТ”

Лидија Дочовска Павловска е автор на стихозбирката “Солзите на Преспана” – збирка која речиси ги освои симпатиите на пошироката македонска литературна јавност. Иако книгата се’ уште не доживеала промоција, нејзините песни оставија свој печат низ македонските литературни кружоци на национално ниво. Поемата ,,Солзите на Преспана,, (прва и втора песна) ја доби највисоката Прва награда на манифестацијата ,,Поетска везилка,, одржана во ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online