Најново
Home » Настани

Настани

Масовна еколошка акција низ Преспа

Во понеделник, на 25 септември, граѓанската иницијатива “Eко Герила Преспа”, во соработка со јавните институции од Општината, организира масовна еколошка акција за собирање на отпад и чистење на јавните простори низ Преспа. Акцијата ќе се одвива на повеќе локации, а ќе започне во 9:30 часот. Локациите каде што ќе се чисти се: дворовите на петте основни училишта во Преспа (ОУ ... Read More »

Во вторник, отворен ден на Здружението за локален развој “Акција Плус” – Ресен

Во Вторник, на 26 септември, со почеток во 10 часот, Здружението за локален развој “Акциј Плус” од Ресен во својата канцеларија на улицата “Гоце Делчев” ќе организира отворен ден за сите граѓани кои сакаат да се запознаат со неговата работа. Отворениот ден е можност за посетителите непосредно во разговор со тимот и волонтерите на Здружението, како и преку презентации и проекции, ... Read More »

Во Ресен промовирана книгата “Патувајќи” на владиката Пимен

Во дворот на Спомен-куќата на Христо Татарчев во Ресен, меѓу бројните свои сограѓани, владиката Пимен денес ја промовираше својата втора книга, збирка на текстови и колумни, “Патувајќи”. Додека Ресенчани чекаа да се поздрават, да разменат некој збор и да добијат посвета од авторот, беа забавувани и од бендот “Ние, Другарите” кои со својата акустика придонесоа за целосно комплетирање на амбиентот. ... Read More »

Отец Пимен во Ресен ќе ја промовира својата книга “Патувајќи”

Митрополитот Европски г. Пимен, утре (понеделник, 04.09.2017) во Ресен ќе ја промовира својата втора книга “Патувајќи” – збирка на негови текстови и колумни објавени на интернет просторот. Промоцијата ќе се одржи во Спомен-куќата на Христо Татарчев во Ресен, со почеток во 19 часот. Како роден и израснат Ресенчанец, Отец Пимен често во неговите колумни се навраќа токму на својот роден ... Read More »

ДНК и Влатко Лозановски на 27 и 28 јули пред ресенската публика

Како дел од овогодинешниот Преспа Урбан Фест, во вечерните часови на 27 и 28 јули (четврток и петок), на Градскиот плоштад во Ресен, публиката ќе има можност да проследи настапи на повеќе музички изведувачи, меѓу кои и на групата ‘ДНК’ и Влатко Лозановски. Во Четврток (27 јули), забавата ќе започне со DJ Joshevski, продолжувајќи со бендовите Gradus и Extravaganza, за ... Read More »

Дефиле на ресенските матуранти

Среќни зошто зачекоруваат во нов живот, но и тажни зошто се разделуваат со своите врсници од школските клупи, стотина матуранти од генерацијата 2013-2017 при СОУ “Цар Самоил”, во петок (19.05.2017), со почеток во 18 часот, ќе продефилираат низ центарот во Ресен. Стартот на дефилето ќе биде пред платото на зградата на Општина Ресен, каде ќе ги поздрави Градоначалникот на Општина Ресен Ѓоко ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online