Најново
Home » Настани (page 13)

Настани

Со крстарење низ Преспанското Езеро ставен во функција бродот за мониторинг на водите на езерото

Со крстарење низ водите на Преспанското Езеро, денес, во присуство на Министерот за Животна Средина и Просторно планирање Абдулаќим Адеми,  амбасадорот на Швајцарија Стефано Лазарото, в.д. постојниот претставник на УНДП Алесандро Фракасети чиј домаќин беше градоначалникот на Општина Ресен, Ѓоко Стрезовски, беше ставен во функција бродот за мониторинг и истражување на Преспанското Езеро. Read More »

Авионите “Ер Трактор” над водите на Преспанското Езеро

Високите дневни температури, типични за летниот период, ако благопријатно влијаат врз поминокот на летно одморците кои ги запоседнаа песочните плажи, од друга страна претставуваат идеален услов за појава на пожари кои предизвикани во најголем број случаи од невнимание, носат во неповрат големи материјални добра. Токму од тие причини, а сакајќи да се делува превентивно од пожарите, во Преспанскиот регион, односно ... Read More »

Нови 1,3 милиони швајцарски франци за проектот за заштита на Преспанското Езеро.

проект за заштита на преспанското езеро

Градоначалникот на Општина Ресен, М-р Ѓоко Стрезовски, Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, амбасадорот на Швајцарија Стефано Лазарото и  постојаниот претставник на УНДП Алесандро Фракасети денеска на прес-конференција во хотел “Холидеј Ин“ во Скопје  најавија нови средства во вредност од 1.3 милиони швајцарски франци за големиот Проект за заштита на Преспанското Eзеро. Read More »

Пламенка Трајковска Квартет го отвараат Ресенскиот “Топол културен бран“

И оваа година традиционално во втората половина на месец Јули, во Ресен започнува културната манифестација “Топол Културен Бран“ која по 6-ти пат се оддржува во организација на Министерството за Култура а во соработка со локалните самоуправи од Општините кои аплицираа со програми за културни активности за ова лето. Read More »

Камен-темелник за новата црква “Св. Никола” во Стење

Во преспанското село Стење, денес, пред поголем број на граѓани беше осветен и поставен камен – темелник на новиот православен храм која ќе го носи името на Св. Никола, еден од најпочитуваните светци во христијанската религија, заштитник на рибарите, морепловците и бродовите. Со чинот на осветување чиноначелствуваше Владиката Петар, надлежен митрополит на Преспанско-пелагониската епархија во сослужение со  свештени лица од ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online