Најново
Home » Најнови вести

Најнови вести

Предизборен митинг на СДСМ во Ресен

Пред поголем број на граѓани на Ресен и Преспа, вечерва, својата изборна програма, барајќи поддршка за градоначалнички мандат, ја претстави кандидатот за градоначалник на Општина Ресен од редовите на СДСМ Живко Гошаревски. “Ресен и Преспа ќе ги направиме подобро место за живеење. Ќе има подобар живот за сите граѓани од Галичица до Пелистер, од Бигла до Голем Град. Општинската администрација ... Read More »

Утре почнува предизборната кампања за локалните избори 2017

Кампањата за шестите по ред локални избори за градоначалници и членови на општинските совети, закажани за 15 Октомври, започнува утре – 25 септември. Како што е познато, во трката за градоначалник на Општина Ресен се вклучени двајца кандидати – Ѓоко Стрезовски и Живко Гошаревски, а за 15 места во Советот на Опшина Ресен на политичкиот терен ќе се натпреваруваат 60 ... Read More »

Промоција на книгите “Крикот на Пеликанот” и “Преспански Легенди”

На 25 септември, понеделник, во Домот на Културата “Драги Тозија” во Ресен ќе бидат промовирани новите две книги од неуморната авторка Лидија Дочовска Павловска – стихозбирката “Крикот на Пеликанот” и збирката раскази “Преспански Легенди”. Почетокот на промоцијата е закажан за 19 часот. Read More »

Масовна еколошка акција низ Преспа

Во понеделник, на 25 септември, граѓанската иницијатива “Eко Герила Преспа”, во соработка со јавните институции од Општината, организира масовна еколошка акција за собирање на отпад и чистење на јавните простори низ Преспа. Акцијата ќе се одвива на повеќе локации, а ќе започне во 9:30 часот. Локациите каде што ќе се чисти се: дворовите на петте основни училишта во Преспа (ОУ ... Read More »

Во вторник, отворен ден на Здружението за локален развој “Акција Плус” – Ресен

Во Вторник, на 26 септември, со почеток во 10 часот, Здружението за локален развој “Акциј Плус” од Ресен во својата канцеларија на улицата “Гоце Делчев” ќе организира отворен ден за сите граѓани кои сакаат да се запознаат со неговата работа. Отворениот ден е можност за посетителите непосредно во разговор со тимот и волонтерите на Здружението, како и преку презентации и проекции, ... Read More »

Утврдена единствена листа на кандидати за членови на Советот на Општина Ресен

На 25 септември и официјално стартува изборната кампања за градоначалници и членови на совети на општините. Како што е познато, на 15 Октомври, за градоначалник Ресенчани ќе можат да избираат помеѓу актуелниот градоначалник Ѓоко Стрезовски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, и Живко Гошаревски, кандидат на СДСМ. За членови на Советот на Општина Ресен, граѓаните ќе имаат можност да избираат помеѓу четири кандидатски ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online