Најново
Home » Најнови вести (page 20)

Најнови вести

Утре се игра последното коло од есенскиот дел на 3 МФЛ

Утре, 27.11.2016, во рамки на 13 коло, се играат последните натпревари пред зимската пауза во сезоната 2016/2017 од Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад. Екипата на ФК Преспа ќе гостува во Струга кај ФК Струга-Трим-лум, додека пак ФК Лирија – Грнчари ќе игра против ФК Фламуртари во Радолишта. Натпреварите се закажани со почеток во 13 часот. Пред почетокот на колото, екипите ... Read More »

Утврден редоследот на гласачкото ливче за претстојните предвремени парламентарни избори

Државната изборна комисија преку ждребување го утврди редоследот на политичките партии на гласачкото ливче за предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 11 декември 2016 година. Според жрепката, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ е со реден број еден, ДПА е под број два, ДУИ со реден број три, а Коалицијата предводена од СДСМ со реден број четири. Коалицијата ... Read More »

Од денес задолжителна зимска опрема во возилата

Здружението на возачи – Ресен потсетува дека согласно одредбите од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата од 15 ноември годинава, до 15 март наредната година, ќе се применува законската одредба за поседување на зимска опрема за моторните возила и работните машини кои учествуваат во сообраќајот на пат. Имајќи ја во предвид законската одредба и корисноста од зимската опрема за безбедно и ... Read More »

ФК Преспа се врати со бод од возбудливото гостување во Македонски Брод

Во рамки на 11 коло од Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, ресенската фудбалска гордост ФК Преспа одигра доста возбудлив и неизвесен натпревар на гостувањето во Македонски Брод против екипата на ФК Пролетер, кој заврши со резултат од 2:2 и поделба на бодовите. Екипата на ФК Лирија од Грнчари пак, на гостувањето во Струга против ФК Влазними, загуби со резултат 2:1. Следниот ... Read More »

Летоци со политичка содржина го преплавија Ресен – предизборната кампања неофицијално започна

На 21 ноември започнува официјално предизборната кампања за предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 11 декември 2016 година. Но, на терен, предизборните активности на политичките партии веќе започнаа. Деновиве, граѓаните на Ресен беа преплавени со политички летоци на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Според Роковникот на Државната Изборна Комисија, листите на кандидати за пратеници, полититичките партии и независните кандидати треба да ... Read More »

Дирекцијата за заштита и спасување потсетува на проверка и чистење на системите за затоплување

Заштитата и спасувањето на луѓето, животната средина, материјалните добра, природните богатства, животинскиот и растителниот свет и културното наследство од природни непогоди и други несреќи се основни цели во работењето и делувањето на Дирекцијата за заштита и спасување. Подрачното одделние на Дирекцијата за заштита и спасување во Ресен како активен и значаен чинител во областа на заштитата и спасувањето, со своите ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online