Најново
Home » Политика (page 3)

Политика

Партиите повторно на проверка пред граѓаните

Судејќи според се’, политичките партии во Македонија го почнаа или се подготвуваат наскоро да го почнат големото спастрување, чистење и подготвување за октомвриските локални избори кога ќе се избираат градоначалници и членови на општинските совети. Поголемите и поамбициозните, кои не сакаат ништо да остават на случајноста, веќе се зафатија со сериозни програмски, организациони, пропагандни и кадровски подготовки, што треба да ... Read More »

Избирачкиот список за Локалните избори 2017 на јавен увид

Државната изборна комисија (ДИК) денес го усвои Извештајот за состојбата со Избирачкиот список, чиј јавен увид во општините и подрачните единици на Изборната комисија почнува од утре, а на интернет е достапен и од денеска. Граѓаните до 9 септември ќе имаат можност да проверат дали ги има во списокот за да го остварат своето гласачко право на локалните избори закажани за 15 ... Read More »

Граѓаните ја бараат смислата на своето политичко влијание

Можноста да се дебатира по одредени прашања во општеството само ја унапредува демократијата, да – демократијата, а не охлократијата. Тоа е така, затоа што овој вид демократија се смета дека е позначаен од непосредната демократија, дека избраните претставници (советници, пратеници) се “просветлени” личности кои гледаат подалеку од оние што ги избрале. Граѓаните се веќе презаситени од оние што ги претставуваат ... Read More »

Кој ќе ја води битката за градоначалник на Ресен?

Оваа пролет, март-јуни, ќе бидат одржани локалните избори во Република Македонија, ќе се избираат 83 градоначалници во исто толку општини. За разлика од последните локални избори, кога во Ресен на политички терен истрчаа тројца кандидати за градоначалник (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и еден независен), овој пат не е исклучено тој список да биде проширен, а граѓаните се тие кои ќе одлучат на ... Read More »

Првични резултати од предвремените парламентарни избори 2016

На предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 декември, ВМРО –ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, со освоени 454 253 гласа, обезбедија 51 пратеничко место во Собранието, додека опозициската СДСМ и Коалицијата за подобар живот во Македонија кои освоија 436 790 гласа, имаат 49 пратенички места, соопшти синоќа Државната изборна комисија. Од политичките партии од албанскиот блок најмногу пратенички ... Read More »

Листи на кандидати за пратеници од Изборната Единица 5

Партиите кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември 2016, ги објавија листите на предложени кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија. Во продолжение ви ги пренесуваме целосните листи на кандидати за пратеници од 5-тата изборна единица, во која спаѓа и Општина Ресен: ВМРО-ДПМНЕ: АНТОНИЈО МИЛОШОСКИ ЗОРАН ИЛИОСКИ ЛИЛЈАНА ЗАТУРОСКА ЉУБЕН АРНАУДОВ БЛАГОЈА ДЕСПОТОСКИ НОЛА ИСМАЈЛОСКА-СТАРОВА КРСТО ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online