Најново
Home » Политика (page 4)

Политика

Граѓаните ја бараат смислата на своето политичко влијание

Можноста да се дебатира по одредени прашања во општеството само ја унапредува демократијата, да – демократијата, а не охлократијата. Тоа е така, затоа што овој вид демократија се смета дека е позначаен од непосредната демократија, дека избраните претставници (советници, пратеници) се “просветлени” личности кои гледаат подалеку од оние што ги избрале. Граѓаните се веќе презаситени од оние што ги претставуваат ... Read More »

Кој ќе ја води битката за градоначалник на Ресен?

Оваа пролет, март-јуни, ќе бидат одржани локалните избори во Република Македонија, ќе се избираат 83 градоначалници во исто толку општини. За разлика од последните локални избори, кога во Ресен на политички терен истрчаа тројца кандидати за градоначалник (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и еден независен), овој пат не е исклучено тој список да биде проширен, а граѓаните се тие кои ќе одлучат на ... Read More »

Првични резултати од предвремените парламентарни избори 2016

На предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 декември, ВМРО –ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, со освоени 454 253 гласа, обезбедија 51 пратеничко место во Собранието, додека опозициската СДСМ и Коалицијата за подобар живот во Македонија кои освоија 436 790 гласа, имаат 49 пратенички места, соопшти синоќа Државната изборна комисија. Од политичките партии од албанскиот блок најмногу пратенички ... Read More »

Листи на кандидати за пратеници од Изборната Единица 5

Партиите кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори закажани за 11 декември 2016, ги објавија листите на предложени кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија. Во продолжение ви ги пренесуваме целосните листи на кандидати за пратеници од 5-тата изборна единица, во која спаѓа и Општина Ресен: ВМРО-ДПМНЕ: АНТОНИЈО МИЛОШОСКИ ЗОРАН ИЛИОСКИ ЛИЛЈАНА ЗАТУРОСКА ЉУБЕН АРНАУДОВ БЛАГОЈА ДЕСПОТОСКИ НОЛА ИСМАЈЛОСКА-СТАРОВА КРСТО ... Read More »

Утврден редоследот на гласачкото ливче за претстојните предвремени парламентарни избори

Државната изборна комисија преку ждребување го утврди редоследот на политичките партии на гласачкото ливче за предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 11 декември 2016 година. Според жрепката, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ е со реден број еден, ДПА е под број два, ДУИ со реден број три, а Коалицијата предводена од СДСМ со реден број четири. Коалицијата ... Read More »

Летоци со политичка содржина го преплавија Ресен – предизборната кампања неофицијално започна

На 21 ноември започнува официјално предизборната кампања за предвремените парламентарни избори што треба да се одржат на 11 декември 2016 година. Но, на терен, предизборните активности на политичките партии веќе започнаа. Деновиве, граѓаните на Ресен беа преплавени со политички летоци на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Според Роковникот на Државната Изборна Комисија, листите на кандидати за пратеници, полититичките партии и независните кандидати треба да ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online