Најново
Home » Политика (page 5)

Политика

ВМРО-ДПМНЕ Ресен: На политичките подметнувања им нема крај

На прес конференцијата на СДСМ – Битола одржана на 26.03.2016 година, а во врска со наводни фантомски гласачи на улица Солунска, денес свој демант испрати Опшинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ресен, во кој стои: “СДСМ може и сите 2 милиони жители на Република Македонија да ги прогласи за фантомски гласачи, но најдобриот одговор за нивната деструкција, за лагите и манипулациите со кои ... Read More »

Ривалство поради идеја или власт?

Последните случувања на политичката сцена во Македонија повторно ја наметна дилемата: Дали постои политичка десница и левица кај нас? Разграничувањето меѓу политичка левица и десница е еден од класичните критериуми за класификација на политичките партии и на политичарите како левичари и десничари. Но, класика како класика, би се рекло ! Како и со многу други елементи на класиката, општо, така ... Read More »

Заев во посета на Ресен

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев денес оствари средба со граѓаните на Ресен. При денешната посета, Заев разговараше и со овоштарите од Преспа, на кои им вети соодветна законска заштита и помош од државата во обезбедувањето пласман на нивниот стратешки производ – јаболкото. Зборувајќи за земјоделските субвенции, Заев изјави: “Субвенции има цела Европа и треба да ги има и тие ... Read More »

СДСМ-Ресен пред нов избор за претседател

Во изминативе неколку години, во Општинската организација на СДСМ во Ресен, на виделина излегоа многу негативни внатрепартиски судири и несогласувања, пред се’ заради неостварување на личните интереси и повредени суети на поединци во редовите на СДСМ, што придонесе партијата да изгуби од рејтингот и да биде поразена на политички терен од својот противник ВМРО-ДПМНЕ. Работите мора да се расчистуваат во ... Read More »

ВМРО-ДПМНЕ Ресен: “Стоп за инволвирање на најмладите во мрачните сценарија на СДСМ”

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Ресен, како реакција на денешниот протестен марш на Средношколскиот пленум од Ресен по повод законските измени за полагање на државна матура и екстерно тестирање, објави соопштение во кое се вели: “Педесетина ученици од СОУ,,Цар Самоил” – Ресен  денес одржаа 10 минутен мирен протестен марш кој според содржината на испишаните транспаренти биле насочени против полагање на ... Read More »

Средношколскиот пленум во Ресен организираше протест – ВМРО-ДПМНЕ со своја реакција

Средношколскиот пленум во Ресен денеска организираше протест на средношколците од СОУ “Цар Самоил“  на кој како што велат од таму: “јавно го изразуваат својот револт против погрешните реформи во образованието и против задолжителното полагање на математика на државна матура и екстерното тестирање“. Со денешниот протест, средношколците од Ресен им се приклучија на своите соученици од неколку градови во државата кои исто ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online