Најново
Home » Спорт (page 11)

Спорт

ФК Преспа продолжува да “гази“

Фудбалерите на Ресенската фудбалска гордост – ФК Преспа, се чини оваа сезона се решени својата амбиција за пласман во втората фудбалска лига да ја демонстрираат убедливо секоја недела, од натпревар во натпревар. Read More »

ФК Преспа ја декласираше ФК Велешта во дербито на четвртото коло

Во дерби натпреварот на 4-тото коло од 3-тата Македонска фудбалска лига – Југозапад, попладнево во Ресен, екипата на ФК Преспа го декласираше гостинскиот состав на ФК Велешта од село Велешта со убедлив резултат од 5-1. Read More »

Добро е чувството кога знаеш дека некој се грижи за градот

Кога пред осумнаесет години беше изградена ресенската спортска сала, имавме задоволство да се пофалиме дека конечно и Ресен доби репрезентативен објект кој по својата убавина може да им парира на спортските сали од другите градови. Но што беше уште поважно, тој објект конечно “ги вдоми“ плејадата Ресенски ракометари кои сега можеа своите домашни натпревари навистина да ги играат “дома“, во ... Read More »

Видео од финалето на првиот “Street Basket“ турнир во Ресен

турнир во кошарка ресен финале снимка

Во изминативе три дена, во организација на општина Ресен, се оддржуваше првиот ресенски уличен турнир во кошарка, популарно наречен “Street Basket – Resen 2013“, на кој своите кошаркарски вештини имаа можност да ги прикажат 8 екипи кои се натпреваруваа за приматот најдобри улични кошаркари во Ресен. Во големото финале победи екипата која беше составена од Владо Ангеловски, Димитар Димитровски и Марио ... Read More »

Интервју со Иван Ангелковски – тренер на РК Преспа

Почитувани читатели на PrespaInfo.com , чест и задоволство ни е денеска како гостин на порталот да го имаме Иван Ангелковски , актуелен  тренер на ракометната годост на ресенчани РК Преспа, добро познат на ресенската јавност како човек кој долги години е во ракометот и од кого ракометниот занает го учеле повеќе генерации ресенски ракометари. Повеќе за неговата љубов кон ракометот, ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online