Најново
Home » Спорт (page 4)

Спорт

Во четврток стартува новата фудбалска сезона во 3 МФЛ, Преспа го пречекува тимот на Влазними

Во четврток, 8 септември, започнува новата фудбалска сезона 2016/2017 во Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, во која ќе се натпреваруваат две екипи од нашата општина – ФК Преспа од Ресен и ФК Лирија од Грнчари. Во првото коло, ресенската гордост ФК Преспа на домашен терен на Градскиот стадион во Ресен ја пречекува екипата на ФК Влазними од Струга, додека ... Read More »

РК Преспа во четврток игра бараж натпревар за влез во Супер Лигата

Во Четврток, 8 септември, ресенската ракометна гордост РК Преспа игра бараж натпревар против екипата на РК Металург 2 за враќање во најелитното ракометно натпреварување во Република Македонија – Супер Лигата. Натпреварот ќе се игра на неутрален терен во Прилеп, па затоа клубот организира превоз за сите заинтересирани навивачи кои се подготвени да ја бодрат РК Преспа на овој натпревар. Тргнувањето е ... Read More »

Денес се игра локалното дерби ФК Лирија Грнчари – ФК Преспа

Денес (13.03.2016) во рамки на 13 коло од Третата Македонска Фудбалска Лига ќе се игра преспанско локално дерби во кое екипата на ФК Преспа од Ресен гостува во Грнчари кај ФК Лирија. Почетокот на натпреварот е закажан за 14:30 часот. Минатиот викенд, во првото коло од пролетната полусезона, ФК Преспа на д0машен терен го декласираше ФК Караорман од Струга со резултат од 5-2, а ... Read More »

Стартува пролетната полусезона во 3 МФЛ – ФК Преспа го пречекува ФК Караорман

Викендов стартува пролетниот дел од натпреварувачката 2015/2016 сезона во Третата Македонска Фудбалска Лига. Ресенската гордост ФК Преспа, во недела (06.03.2016), на домашен терен во Ресен го пречекува вечниот ривал ФК Караорман од Струга. Почетокот на натпреварот е закажан за 14 часот. Екипата на ФК Лирија од Грнчари гостува во Кравари, каде што ќе се обиде да ги освои трите бода против ... Read More »

Фудбал: Одиграно последното коло од есенската полусезона во 3 МФЛ

Денес беа одиграни натпреварите од последното 11 коло од есенската полусезна во Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад. Екипата на ФК Преспа на домашен терен беше подобра од ФК Поешево во голејадата од 5:3 и пролетниот натпреварувачки дел ќе го започне од шестата позиција на табелата, додека пак екипата на ФК Лирија-Грнчари на гостински терен загуби од ФК Лисолај со ... Read More »

Фудбал: Победи на Преспа и Лирија, пораз на Младост

Денес беше комплетирано уште едно натпреварувачко коло во македонскиот фудбал. Во рамки на 9 коло од Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, екипата на ФК Преспа, на домашен терен во Ресен, успеа да ја совлада екипата на ФК Велешта со резултат од 2:0, додека пак екипата на ФК Лирија од Грнчари успеа да ги освои трите бода на гостувањето во ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online