Најново
Home » Спорт (page 5)

Спорт

Спорт: Резултати од 7 коло во Третата Македонска Фудбалска Лига

Вчера се одиграа натпреварите од 7 коло во Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад. Екипата на ФК Лирија на домашен терен во Грнчари ја пречека екипата на ФК Влазними од Струга, при што претрпи висок пораз од 6-0. Додека пак, екипата на ФК Преспа, и покрај добрата игра загуби минимално на гостувањето во Кравари со 1-0. Следното коло во 3 МФЛ ... Read More »

Комплетирано уште едно фудбалско коло

Викендов беше комплетирано уште едно коло во Македонските Фудбалски Лиги. Во рамките на 6 коло од Третата Македонска Фудбалска Лига, ФК Преспа успеа да слави со резултат од 3:0 на домашен терен во Ресен против екипата на ФК Лисолај, додека пак ФК Лирија-Грнчари имаше науспешно гостување во Струга, каде загуби со резултат од 3:1 против ФК Караорман. Прволигашот ФК Младост ... Read More »

Убедлива победа на Преспа, пораз за Грнчарци на гостувањето во Радолишта

Денес, во рамките на 4 коло од Третата Македонска Фудбалска Лига, екипата на ФК Преспа на домашен терен оствари убедлива победа од 4:0 против екипата на ФК Кораб од Дебар, додека пак ФК Лирија – Грнчари се враќа без бодови од гостувањето во Радолишта кај ФК Фламуртари, по поразот од 2:0. Со овие резултати, ФК Преспа се наоѓа на 4 место на ... Read More »

Царевдворци ја врзаа и третата прволигашка победа едно по друго

Со денешната победа од 2:3 над Брегалница, екипата на ФК Младост од с. Царев Двор ја врза и третата прволигашка победа едно по друго. Со оваа победа, ФК Младост има вкупно 12 бода и се наоѓа на третата позиција од првенствената табела. Головите за ФК Младост ги постигнаа Благојче Марковски (11′ и 78′) и Наум Вељановски (44′). Утре се игра и редовното 4 ... Read More »

Деновите на авантура започнаа од Стење

Со трката од Стење до Коњско, во должина од 16 километри, како и качување по карпи, започнаа деновите на авантура во Преспанско-Пелагонискиот регион, кои ќе траат во текот на овој и наредниот месец. Учесниците ќе можа да кампуваат, да учествуваат во болдеринг, параглајдерство, велосипедизам и да ги вкусуваат локалните специјалитети. Целта е промоција на регионот како дестинација за авантуристички туризам односно ... Read More »

Во недела, преспанско фудбалско дерби на стадионот во Ресен

Во недела (6 септември), со почеток во 16:30 часот, во рамките на второто коло од Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, на Градскиот стадион во Ресен, Преспанчани ќе имаат можност да гледаат локално дерби во кое екипата на ФК Преспа ја пречекува ФК Лирија од Грнчари. Во изјава за ПреспаИнфо, претседателот на ФК Преспа Јованчо Рајчановски истакна – “како и секое локално ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online