Најново
Home » Tag Archives: ФК Преспа

Tag Archives: ФК Преспа

Во четврток стартува новата фудбалска сезона во 3 МФЛ, Преспа го пречекува тимот на Влазними

Во четврток, 8 септември, започнува новата фудбалска сезона 2016/2017 во Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, во која ќе се натпреваруваат две екипи од нашата општина – ФК Преспа од Ресен и ФК Лирија од Грнчари. Во првото коло, ресенската гордост ФК Преспа на домашен терен на Градскиот стадион во Ресен ја пречекува екипата на ФК Влазними од Струга, додека ... Read More »

Во недела, преспанско фудбалско дерби на стадионот во Ресен

Во недела (6 септември), со почеток во 16:30 часот, во рамките на второто коло од Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, на Градскиот стадион во Ресен, Преспанчани ќе имаат можност да гледаат локално дерби во кое екипата на ФК Преспа ја пречекува ФК Лирија од Грнчари. Во изјава за ПреспаИнфо, претседателот на ФК Преспа Јованчо Рајчановски истакна – “како и секое локално ... Read More »

Викендов почнува новата натпреварувачка сезона во Третата Македонска Фудбалска Лига

Овој викенд стартува новата натпреварувачка 2015-2016 сезона во Третата Македонска Фудбалска Лига, во која, покрај ФК Преспа, нашата општина ќе има уште еден претставник – ФК Лирија од Грнчари. ‘Сино-белите’ од Ресен уште сабота го започнуваат својот фудбалски поход. Во дербито на колото, ФК Преспа гостува во Струга каде ќе се соочи со екипата на ФК Караорман. Натпреварот е со почеток ... Read More »

96 години од основањето на спортското друштво “Преспа” – Ресен

По иницијатива на група млади ресенчани (Славејко Татарчев, Милан  Марковски, Сотир Башевски, Кице  Миљоски, Александар Кидашевиќ,  Борис Бакал, Арсенче Стоилковиќ, Стево Чаљо…), на денешен датум,  пред 96 години, на 10 јули 1919  година, беше основано спортското друштво “Преспа” – Ресен и истоимениот фудбалски клуб како прва екипа-член на друштвото и еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија. Својот прв натпревар, ... Read More »

Драгоцена победа на ФК Преспа во битолско

Головите на Игор Момировски (2) и Тони Настевски и добрата игра во одбраната донесоа триумф за фудбалерите на Преспа на гостински терен против екипата на Кравари, Битолско, со резултат од 3:2. По само 10 минути игра ФК Преспа успеа да поведе, но домаќините за брзо време ги консолидираа своите редови и благодарение на досудениот за нив пенал, успеа да израмнат, а потоа ... Read More »

И по одигрувањето на 13 коло, ФК Преспа останува на врвот

По одиграни 13 кола, екипата на ФК Преспа останува на чело на табелата во Третата Македонска Лига – Југозапад откако вчера беше подобра од гостинската екипа на ФК Новаци, победувајќи со резултат од 1-0. Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Нико Пластиновски во 27 минута. Со оваа победа бодовното салдо на ФК Преспа изнесува 30 бода, еден повеќе од ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online