Најново
Home » Tag Archives: фудбал

Tag Archives: фудбал

Во четврток стартува новата фудбалска сезона во 3 МФЛ, Преспа го пречекува тимот на Влазними

Во четврток, 8 септември, започнува новата фудбалска сезона 2016/2017 во Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, во која ќе се натпреваруваат две екипи од нашата општина – ФК Преспа од Ресен и ФК Лирија од Грнчари. Во првото коло, ресенската гордост ФК Преспа на домашен терен на Градскиот стадион во Ресен ја пречекува екипата на ФК Влазними од Струга, додека ... Read More »

Во недела, преспанско фудбалско дерби на стадионот во Ресен

Во недела (6 септември), со почеток во 16:30 часот, во рамките на второто коло од Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад, на Градскиот стадион во Ресен, Преспанчани ќе имаат можност да гледаат локално дерби во кое екипата на ФК Преспа ја пречекува ФК Лирија од Грнчари. Во изјава за ПреспаИнфо, претседателот на ФК Преспа Јованчо Рајчановски истакна – “како и секое локално ... Read More »

ФК Младост ќе игра надвор од Преспа

Фудбалерите на ФК Младост, на задоволство на спортската јавност во Преспа, од оваа натпреварувачка сезона ќе играат во Првата Македонска Фудбалска Лига, но сепак љубителите на фудбалот ќе немаат можност да ги гледаат најсилните фудбалски тимови во Ресен, од едноставна причина што градот нема соодветен стадион кој би ги задоволил критериумите на ФФМ. Комисијата за стадиони при Фудбалската Федерација на ... Read More »

ФК Преспа со победа на гости го започна пролетниот поход

Екипата на ФК Преспа го започна својот пролетен поход во 3 Македонска Фудбалска Лига со триумф на гостински терен против екипата на ФК Лисолај, каде што славеше со резултат од 1-0, благодарение на повратникот во екипата Никола Калевски кој го постигна победоносниот гол во 68 минута од натпреварот. Со освоените три бода, ФК Преспа се осамостои на првото место на ... Read More »

ФК Преспа против ФК Лисолај во првото коло од новата третолигашка сезона

Ресенските сино-бели ќе бидат домаќини на екипата на ФК Лисолај во првото коло од новата сезона во Третата Македонска Фудбалска Лига – Југозапад. Натпреварот ќе се одигра утре (недела) на Градскиот стадион во Ресен, со почеток во 17 часот. Од оваа сезона Третата Македонска Фудбалска Лига ќе се игра во скратен состав, односно во неа ќе се натпреваруваат само 12 екипи ... Read More »

Прв второлигашки бод за ФК Младост

Во рамки на првото коло од Втората Македонска Фудбалска Лига, на стадионот Билјанини Извори во Охрид, екипата на ФК Младост дојде до својот прв второлигашки бод, освоен во дуелот против фаворизираната скопска екипа Македонија ЃП, играјќи 1:1. Во првиот дел од натпреварот иницијативата ја имаа Ѓорчепетровци, кога и го отворија резултатот на натпреварот, постигнувајќи гол од добро развиена акција. Во ... Read More »

Следи го PrespaInfo на Facebookschliessen
oeffnen
BirthdayWishess Harvey Specter Super Mario Games Online